Filmy o módě


Filmů s módní tématikou není mnoho. Chtěli bychom tak všechny tyto filmy shromáždit na jednom místě – zde. Budeme na této stránce postupně uvádět všechny filmy s módní tématikou – životopisné, dokumenty, filmy a seriály z módního prostředí. Budeme také rádi za každý další tip v komentářích. 

Životopisné

Květ pouště

Květ pouště byl natočen  podle stejnojmenné autobiografické knihy Waris Dirie. Hlavní roli zde ztvárnila Liya Kebede, která se mimo herectví také věnuje modelingu a je známá např.  z obálky Vogue (americké, italské, německé, japonské a španělské), Elle, Harper’s Bazaar a Time aj. Film začíná v Somálsku útěkem malé Waris k babičce do Mogadiše, poté do exilu v Londýně, kde si její nevšední krásy všimnou fotografové a dívka prožívá těžký přerod snědé chudé holky v mladou ženu, kterou obdivují módní časopisy i mola celého světa. Květ pouštěje je však smutný příběh, ale nádherný. O vážných věcech, které se bohužel stále dějí a způsobují bolest mladým dívkám.


Zdroj:http://filmpressplus.com

Coco Chanel

Skvělá Audrey Tautou v hlavní roli francouzsko belgického snímku Coco Chanel.  Slovy jedné z nejslavnějších žen módy: "Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými". Film o ženě, která naučila ženy nosit kalhoty a oblékat se jednoduše a přitom elegantně.  Originální název filmu zní "Coco avant Chanel", tedy Coco před Chanelem. Film se tak odehrává pouze v začátcích její tvorby. Šaty, které Coco ve filmu nosí, jsou jednoduché, často přešité z pánských obleků a košil. Jednoduchost, na které je styl Chanelu prakticky postaven, nádherně vyniká vedle okázalých barevných klobouků a rób s korzety, do kterých se strojí francouzská aristokracie. 


Zdroj: http://juliapetit.com.br

Coco Chanel & Igor Stravinsky

Další snímek o Gabriele Chanel, ovšem o jiné části jejího života nežli Coco Chanel s Audrey Tautou. Vizuálně pěkně zpracovaný příběh o milostné romanci mezi Coco a Igorem Stravinkým. Film je tak protkán Stravinského hudbou, krasnými interiéry, exteriéry a úžasnými módními kousky. Zatímco Coco vyvíjí svůj nejslavnější parfém Chanel č. 5, Stravinský se ocitá mezi dvěma premiérami Svěcení jara. 


Zdroj: http://www.filmequals.com

 Coco Chanel

Do třetice další snímek o Gabriele Chanel. Jedná se pouze o TV film, avšak velice obstojně zpracovaný. První část filmu v hlavní  se slovenskou herečkou Barborou Bobuľovou se zabývá jejími úplnými začátky v módním průmyslu. Druhá část v které hraje Coco Shirley MacLaine je  již zaměřena na cestu vzhůru. 
Bling Ring: Jako VIPky

Film, který není tak úplně z módního prostředí, avšak jedná se o příběh podle skutečné události v kterém se mihne pár zajímavých módních kousků. Dále také životní styl s bazénovými party a obřími vilami plných extrémně drahých věcí. Dozvídáme se také spoustu reálných absurdit, například že Paris Hilton nechává svůj luxusní dům jen tak opuštěný, bez alarmu, s klíčem pod rohožkou, nemá kamerový systém a vše hlídá jen miniaturní čivava. 


Zdroj: http://www.fashionbook.cz

Warholka

Edith Minturn „Edie“ Sedgwick byla americká herečka a modelka. "Když Andy Warhol potkal Edie, život se stal uměním." Slíbil jí, že z ní udělá hvězdu, jakou vždy chtěla být. Svůj slib splnil. V polovině šedesátých let plnila titulní stránky prestižních módních časopisů, plátna kin a byla také ozdobou snad všech večírků. Film Warholka je o jejím vzestupu, ale také pádu. Věčně opilá, zfetovaná a bez peněz. Nedokázala se o sebe postarat a všichni se k ní nakonec obrátili zády. Přestože zemřela v pouhých 28ti letech, svět na ni nezapomněl. Nejméně dvě písně Boba Dylana jsou věnována pro ni - Edie Sedgwick .


Zdroj: http://cdn.freshnet.com

Gia

Gia Marie Carang byla americká modelka, která je považovaná za jednu z vůbec prvních opravdových supermodelek na světě. Gia, která se nikdy netajila svou lesbickou orientací měla také velmi silný vztah k drogám. Ke klasickému kouření cigaret postupně přibývala marihuana, LSD, kokain a nakonec heroin, který se jí stal osudným, když se nakazila od použité jehly. Příběh mladičké a krásné dívky, která neunesla vlastní slávu. 


Zdroj: http://s017.radikal.ru


Yves Saint Laurent

Yves Saint-Laurent celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent byl jedním z nejvlivnějších francouzských  návrhářů 20. století. Jeho značka YSL se stala symbolem kreativity a luxusu.samotný film  je velmi francouzský, má atmosféru i emocionalitu. Film zobrazující život a dílo  Yvese od jeho začátků u Diora, až zhruba do roku 1976. YSL není po smrti zas tak dlouho, abychom si nemohli pamatovat všechny jeho přelomové a revoluční modely, jako byl například dámský kalhotový kostým, dámský smoking, áčkové šaty bez pasu, kožená saka a pláštěnky. To vše je ve filmu zachyceno, stejně tak jako Laurentova záliba v černé barvě, nebo doplňcích. A taky první modelka na molu tmavé pleti. 


Zdroj: http://moviemezzanine.com


Saint Laurent

Nestává se často, aby se o jedné z nejvýraznějších módních francouzských osobností dvacátého století natočily během jednoho roku (2014) hned dva filmy. A co více, oba filmy patří francouzské koprodukci.  Snímek Saint Laurent patří režiséru Bertrando Bonello, který obsadil do hlavní role Gasparda Ulliela. Bertrando Bonello pojímá film více životopisněji s nádechem artu. Snímek  se zaměřuje zejména na vykreslení Laurentova charakteru na vrcholu jeho tvůrčí formy. 


Zdroj: http://kinotim.ru

Smrt modelky

Anna Nicole Smith byla americká filmová herečka a modelka. Ve světe modelingu se proslavila jako Playmate, ale největší slávy se dočkala, když uzavřela sňatek s devadesátiletým miliardářem J. Howardem Marshallem. Život růžových Barbie není však tak růžový, jak by se mohlo zdát.


Zdroj: www.cinemagia.ro


Dokumenty z módního prostředí

The September Issue


Dokument, který je pro fanoušky módy takřka povinnosti vidět. Ve snímku "Zářijové číslo" nahlédneme do "kuchyně" amerického Vogue a to rovnou do tvorby jednoho z každoročně nejtlustších čísel. V hlavní roli tak vidíme jednu z nejvlivnějších osobností světové módy - Annu Wintour, která stojí mmj. i díky svému perfekcionismu v čele Vogue již přes dvacet let.

Odkaz: http://www.csfd.cz/film/263604-zarijove-cislo/

Zdroj: www.modelmanagement.com


Lagerfeld Confidential

Lagerfeld Confidential je první dokumentární film, který dává nahlédnout do života francouzského módního návrháře Karla Lagerfelda. Sledujeme tak zde jeho každodenní dny mezi lety 2004 a 2006 mimo jiné také s náhledem do zákulisí módních přehlídek a jejich příprav. 

Zdroj: .http://s3.amazonaws.com


Valentino: The Last Emperor

Dokumentární snímek z roku 2008, který vypráví o životě italského módního návrháře Valentina Garavani. Valentino se krom módy věnuje také navrhování parfémů a vůní. Coby módní návrhář se proslavil nejprve v Itálii, brzy však po celém světe. Krom tohoto dokumentu můžeme Valentina zahlédnout také v menší roli ve filmu Ďábel nosí Pradu, kde si zahrál sám sebe.

Zdroj: http://blogs.sun-sentinel.com


Yves Saint Laurent: Spalující láska


Dokumentární film Spalující láska (v originále L'amour Fou) sleduje život a práci legendárního francouzského návrháře Yves Saint Laurenta. K příležitosti aukce sbírky uměleckých předmětů z pozůstalosti YSL vzpomíná jeho životní partner a manažer Pierre Bergé na společný život a dává tak nahlédnout do jejich soukromí.


Zdroj: http://fashcampull.fashcamcorp1.netdna-cdn.com


Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

Dokument, který nám dává nahlédnout do světa módy a extravagance a zároveň nás seznamujeme se životem a kariérou Diany Vreeland. Film nás tak provází jejím životem již od roku 1920, kdy se Diana přestěhovala do New Yorku, přes její působení v Harper’s Bazaar po Vogue. Do Vogue vstoupila Diana Vreeland v roce 1963 a považuje se za to nejlepší, co Vogue dosud potkalo. "Vogue není o šatech, je o životě, který v šatech žijete,“ uvádí v jednom ze svých rozhovorů.

Zdroj: http://2.bp.blogspot.com

Bill Cunningham New York

Dokumentární snímek, který mapuje jeden den legendárního newyorského street style fotografa Billa Cunnighama. Ulice New Yorku, známé i neznámé tváře, módní události a takový jeden pán s foťákem v jeho oblíbené modré bundě, kterou si již pár desetiletí kupuje v pracovních potřebách. 


Zdroj: https://zeitgeistfilms.comMademoiselle C
Mademoiselle C je dokumentární film o bývalé šéfeditorce francouzského magazínu Vogue. V hlavní roli tak vidíme Carine Roitfeld, která se stěhuje do New Yorku, aby mohla založit svůj vlastní magazín CR Fashion Book. 


Zdroj: http://www.whitecamelia.it


O tváři: Supermodelky tehdy a nyní

Dokumentární snímek s několika otevřenými rozhovory o módním průmyslu, osobních příbězích a filozofii modelingového života. Film je protkán archivními záběry, v kterých nechybí ani návrhář Calvin Klein či ředitelka agentury Eileen Ford. 


Zdroj: http://i.lv3.hbo.com


Picture Me: A Model's Diary

Pohled do světa modelingu a jeho zákulisí. Sledujeme zde vzestup na počátku neznámé modelky, která začíná zdobit přední stránky magazínu a billboardy po celém světe. Následují spolupráce se zvučnými jmény a módní přehlídky v New Yorku, Miláně a Paříži.


Zdroj: https://intothegloss.com


Dior a já

Raf Simmons nastupuje do společnosti Dior a začíná tak tvorba a cesta k představení nové kolekce. Dokument je protknut autentickými archivními záběry se zakladatelem Chr. Diorem. Dále náhledy do dílen, rozhovory se zaměstnanci a mnohé další. Snímek je zakončen velkým finále ve formě přehlídky nové kolekce. Na stěnách jsou tisíce květin, oči všech však visí na modelkách a atmosféra by se dala krájet. 


Zdroj: http://thewildmagazine.com


DÁLE MŮŽETE OČEKÁVAT:

FILMY S MÓDNÍ TÉMATIKOU a

SERIÁLY S MÓDNÍ TÉMATIKOU


ZNÁTE DALŠÍ ŽIVOTOPISNÉ FILMY ČI DOKUMENTY? DEJTE NÁM PROSÍM DOPORUČENÍ DO KOMENTÁŘE.